Czym jest prawidłowe odżywianie?

Niektórzy twierdzą, że prawidłowe odżywianie polega na jedzeniu produktów uważanych za zdrowe oraz unikaniu tych, które są uznawane za niezdrowe. Osoby te mylą się bowiem to nie produkt decyduje o tym czy się dobrze odżywiamy, ale ilość. To właśnie ilość mówi o tym ile kalorii oraz ile składników odżywczych dostarczymy naszemu organizmowi. I to też determinuje w głównej mierze nasze zdrowie. A zatem prawidłowe odżywianie polega na regularnym zasilaniu organizmu odpowiednią ilością energii oraz dostarczaniu odpowiedniej ilości wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Oczywiście współczesna żywność to też dodatki do żywności. Ważne by w wybieranych przez nas produktach było ich jak najmniej.

Ktoś powie: uważam, że spełniam powyższe kryteria, ale jednak czegoś mi brakuje. To coś to zapewne przyjemność czerpana ze spożywanych posiłków. Nie da się jeść zdrowo nie czerpiąc z jedzenia przyjemności. Jest ona bowiem niezbędna do zachowania naszej równowagi psychicznej.

Prawidłowe odżywianie polega na regularnym zasilaniu organizmu odpowiednią ilością energii oraz dostarczaniu odpowiedniej ilości wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Do tego spożywane przez nas pokarmy powinny zawierać jak najmniej substancji szkodliwych bądź nawet nieobojętnych dla zdrowia. Powinny także zapewniać odpowiednią dozę przyjemności.